Pirmosios suri alpakos Lietuvoje – „Čiobrelių rojuje“

„Čiobrelių rojus“ lankytojus kviečia susipažinti su alpakomis jau kiek daugiau nei trejus metus, bet ne taip jau retai pasitaiko, kai žmonės mūsų alpakėles pavadina ar nuoširdžiai laiko lamomis. Ir nors mūsų ūkio darbuotojai nė nemirktelėję pataisys tokią klaidą, galime suprasti, kad neįgudusiai akiai šie gyvūnai atrodo panašiai. Plačiau apie tai kuo skiriasi alpaka ir lama galite skaityti čia.

Kai išsiaiškinome, kad lamų mūsų ūkyje nėra, galime trumpai pasikalbėti apie alpakas, kurių sumaišyti su kitomis beveik neįmanoma. Tai išskirtinės išvaizdos, suri veislės alpakos. Kol kas „Čiobrelių rojus“ yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur galite susipažinti su šiomis alpakomis.

Suri alpakos – kuo jos ypatingos?

Suri yra viena iš dviejų alpakų veislių (kita, populiariausia veislė – huacaya, dauguma šių alpakų gyvena ir mūsų ūkyje), išsiskiria ilgu kabančiu kailiu, šiek tiek primenančiu dredus. Kitaip nei huacaya, kurios pasižymi puriu „meškiuko“ kailiu, suri alpakos vilna yra labai glotni, slidi. Kitos gyvūno charakteristikos – gyvenimo trukmė, mitybos įpročiai, bendra priežiūra nesiskiria nuo huacaya.

Bene pirmieji Suri alpakas augino inkai, kurie vertino gyvūnus dėl švelnios ir naudingos vilnos, deja 16 amžiuje, ispanų invazijos metu žuvo apie 90 %  šios rūšies alpakų, jas pakeitė europietiški galvijai. Alpakų augintojai pasitraukė į Andų kalnus, kur klimatas nebuvo itin palankus gyvūnams, tad daugelis tiesiog neišgyveno.

Suri alpakų augintojų ėmė daugėti 20 amžiaus pradžioje, kai gyvūnai prisitaikė prie kalnų klimato bei iš naujo išaugo susidomėjimas jų vilnos savybėmis. Šiuo metu suri sudaro vos 5%  alpakų populiacijos.

Įdomu tai, kad suri yra genetiškai dominuojanti veislė, todėl sukergus su huacaya, gimtų suri jauniklis.

Suri alpakų vilna

Dauguma savybių suri vilna yra panaši į huacaya – tai yra pasižymi itin geromis termoizoliacinėmis savybėmis, yra labai minkšta bei tinka alergiškiems žmonėms. Tačiau dėl savo ypatingo glotnumo ir lengvumo ši vilna yra vienas labiausiai trokštamų pluoštų ir dažnai naudojamas Italijos mados namuose tiek aukštosios mados rūbams, tiek interjero detalėms gaminti.

Suri alpakos, skirtingai nei huacaya, yra kerpamos ne kiekvienais metais, o kartą per dvejus metus. Toks ypatingas kailiukas taip pat reikalauja kiek daugiau priežiūros – ilgas plaukas yra šukuojamas, kad būtų išvengta susivėlimų, kartais net pakerpami galiukai.

Suri alpakos „Čiobrelių rojuje“

Pirmosios suri alpakos atvyko į mūsų ūkį 2023 metų pavasarį. Patelė vardu Hury ir jos jauniklis vardu Harry greitai prisitaikė prie naujos aplinkos ir draugiškai sutaria su kitomis alpakomis. Jau tų pačių metų rudenį sulaukėme ir pirmojo Lietuvoje gimusio suri alpakiuko! Pagal ūkio tradiciją, vardą išrinkome pagal mamos vardo pirmąją raidę – mažylis tapo Hugo. Dėl savo išskirtinės išvaizdos ir išdidaus stoto, praminėme abu jauniklius princais, tad nenustebkite išgirdę, kad „Čiobrelių rojuje“ gyvena princas Hugo ir princas Haris (pastarasis taip pat neturi nieko bendro su Sasekso kunigaikščiu).

Abu princai ir jų mama noriai bendrauja su žmonėmis, džiaugiasi gaunamais skanėstais ir mielai pozuoja nuotraukoms. Susipažinti, paliesti ir pamaitinti mūsų išskirtinę suri alpakų šeimyną gali kiekvienas ūkio lankytojas – kviečiame užsukti!

Alpakos laukia geresnio oro! Apie darbo laikus paskelbsime kai bus sausiau
Alpakų maistas 1Eur. Savo atsivežtu maistu matinti DRAUDŽIAMA
Bilietai: Suaugusiems – 9Eur, vaikams, studentams, senjorams ir neįgaliesiems 7Eur. Vaikai iki 2metų įleidžiami nemokamai.
Ūkyje yra dovanų krautuvėlė, taip pat rasite kavos, arbatos ir užkandžių.
🐶Su gyvūnais ūkyje lankytis DRAUDŽIAM!!