Kaip suprasti, kad artėja gimdymas?
Pirmiausia svarbu sekti nėštumą – turėti išsamią dokumentaciją, kurioje būtų nurodyta, kada įvyko kergimas, kada patvirtintas nėštumas, kada potencialiai laukti gimdymo. Alpaka paprastai laukiasi apie 11-12 mėnesių. Pradedame besilaukiančią alpaką pradedame stebėti vienuoliktą nėštumo mėnesį, žiūrime ar nepilnėja tešmuo.
Dauguma gimdymų įvyksta dienos metu, dažniausiai tarp 8:00 ir 14:00 valandos. Toks elgesio modelis yra išlikęs alpakų protėvių pėdsakas – dėl atšiauraus kalnų klimato, jaunikliai gimdavo šilčiausiu paros metus. Mūsų ūkyje yra tik du alpakiukai, kurie gimė nestandartiniu laiku – anksti ryte ir vėlai vakare.
Fiziniai artėjančio gimdymo požymiai gali būti sunkiai pastebimi, tačiau elgesio pokyčiai paprastai yra akivaizdžiausias išorinis ženklas, kad gimdymas jau artėja.
Galimi fiziniai požymiai: vulvos atsipalaidavimas, gimdos kaklelio gleivių kamščio pasišalinimas, nedidelis pieno liaukų padidėjimas ir spenių galiukų „vaškavimas“ (tik jei patelė jau yra ankščiau gimdžiusi).
Elgesio pokyčiai gali būti įvairūs: nuo aiškių diskomforto ženklų (vartymasis, dažnas gulimasis ir stojimasis), dažno žiūrėjimo į uodegą, atsiskyrimo nuo bandos iki dažno lankymosi mėšlo krūvoje, dažnai be jokio tuštinimosi.
Kiti kūno kalbos požymiai: gulėjimas atkišus klubą į vieną pusę, atgal prispaustos ausys, išlenkta nugara.
Gimdymas
Normalus gimdymas yra nenutrūkstamas procesas, kurį inicijuoja hormoniniai pokyčiai, tačiau jis paprastai skirstomas į tris etapus.

1 etapas
Atsipalaiduoja gimdos kaklelis ir prasideda gimdos susitraukimai, kurie stumia vaisių į gimdymo kanalą.
Ši stadija gali trukti nuo 2 iki 6 valandų (arba ilgiau, jei tai pirmas gimdymas).
Požymiai: neramumas, diskomfortas, padidėjęs „mekenimas“, dažnesnis tuštinimasis ir šlapinimasis, atsiskyrimas nuo bandos ir sumažėjęs apetitas.
Kai kurios alpakos nerodo aiškių pirmojo gimdymo etapo požymių.

2 etapas
Gimdos susitraukimai stiprėja, kad vaisius būtų išstumtas. Patelė gali kelis kartus gultis ir stotis, pasireiškia pilvo raumenų įtampa, ties vulva gali pasirodyti vaisiaus vandenų pūslė, kuri paprastai plyšta.
(Pastaba: išskiriamo skysčio kiekis yra daug mažesnis nei kitų rūšių gyvūnų.)
Abi priekinės vaisiaus galūnės pasirodo kartu ties vulva, o galva išlenda virš arba po galūnėmis.
Kai galva jau pasirodo, gimdymas dažniausiai vyksta greitai, nors patelė gali pailsėti prieš išstumdama pečius. Patelės gali gimdyti ir stovėdamos ir gulėdamos.
Ši stadija paprastai trunka 30–45 minutes.

3 etapas
Placenta paprastai pasišalina per 2 valandas po gimdymo, ją iš aptvaro reikėtų išnešti.
Alpakos neėda placentos ir nelaižo savo jauniklių, juos reikia nudžiovinti ir paruošti žindymui.
Veterinarinė pagalba reikalinga, jei:
• 1 etapas trunka ilgiau nei 5 valandas be jokių pilvo susitraukimų požymių.
• 2 etapas trunka ilgiau nei 30 minučių be jokios pažangos.
• 3 etapas – jei placenta neišsiskiria per 6–8 valandas (arba iki kitos dienos ryto, jei gimdymas buvo vėlai vakare).
Gimdymo komplikacijos
Alpakoms sudėtingų gimdymų dažnis yra gana mažas (2% – 5%), tačiau tokiais atvejais paprastai reikalinga neatidėliotina pagalba.
Dauguma sudėtingų gimdymų vyksta dėl nenormalios vaisiaus padėties ar laikysenos gimdoje.
Komplikacijų priežastys taip pat gali būti motinos reprodukcinės problemos, pavyzdžiui, infekcijos, prasta mityba arba nutukimas.
Patelė gali išsekti po ilgų ir nesėkmingų bandymų išstumti vaisių.
Pečių ir galūnių sulenkimas – dažniausiai pasitaikanti komplikacija.
Galvos ir kaklo padėties nukrypimus sunku koreguoti dėl ilgo jauniklio kaklo.
Užpakalinė pirmeiga (kai pirmiausia pasirodo galinės kojos) arba sėdmeninė (kai sėdmenys ir stuburas įstringa gimdymo takuose) vaisiaus padėtis yra rimta komplikacija, dėl kurios būtina veterinaro pagalba.

Jauniklio priežiūra
Naujagimis alpakiukas dažnai būna padengtas labai plona plėvele, kuri lengvai nudžiūsta ir nusitrina. Jei ši plėvelė yra aplink nosį ar burną, ją reikėtų švelniai pašalinti.
Po sėkmingo gimdymo jauniklis ir patelė turėtų būti palikti ramybėje, kad galėtų užmegzti ryšį. Stebėti jų bendravimą reikėtų iš tolo.
Naujai gimęs alpakiukas turėtų:
• būti aktyvus beveik iš karto po gimimo
• lengvai kvėpuoti
• per 5–10 minučių atsisėsti į „cush“ padėtį, kai gulima kojas pakišus po savimi
• bandyti stotis per 30 minučių ir atsistoti per 2–3 valandas
• bandyti žįsti per 60 minučių ir pradėti žįsti per 4 valandas
• sverti nuo 6,5 kg iki 8 kg gimimo metu
• turėti normalią kūno temperatūrą tarp 36,8 ºC ir 39,2 ºC (atsižvelkite į oro sąlygas — reikėtų numatyti prevencines priemones, jei alpakiuko kūno temperatūra per žema drėgnu ir vėjuotu oru).
Jei pastebite kokių nors problemų, nedelsdami kreipkitės į veterinarą.


Pogimdyvinės problemos
Problemų po gimdymo pasitaiko retai, bet keletas iš jų gali būti: gimdos iškritimas (makšties iškritimas po gimdymo labai retas — dažniausiai pasitaiko prieš gimdymą), kraujavimas, gimdos plyšimai ir gimdos infekcijos.
Laikantis geros higienos komplikuoto gimdymo atveju galima sumažinti infekcijos riziką.
Pogimdyvinis kergimas: kada pakartotinai kergti?
Gimdos grįžimas į normalią būklę alpakoms vyksta greitai ir paprastai baigiasi per tris savaites po gimdymo. Nedidelis išskyrų kiekis, dažnai su kraujo priemaišomis, gali būti matomas per pirmąsias 5–7 dienas po gimdymo.
Paprastai pakartotinis kergimas turėtų būti atidėtas iki 15–20 dienų po gimdymo, tačiau kartais patelė gali būti nepasiruošusi net iki 40 dienų po gimdymo.
Nevaisingumas
Lyginant su daugeliu kitų gyvulių rūšių, alpakoms nevaisingumas pasitaiko gana retai, o daugumą problemų galima išspręsti taikant skirtingas metodikas.
Bet kokios nevaisingumo problemos turėtų būti aptariamos su veterinaru, kuris pritaikys gydymą įvertinęs vaisingumą ir atlikęs reprodukcinių organizmo sistemų apžiūrą. Atsakingas alpakų augintojas turėtų dokumentuoti visus veisimo įrašus – tiksli veisimo ir sveikatos istorija yra labai svarbi vaisingumo vertinimo dalis.