Tad kuo ši vilna ypatinga? Alpakos užaugina stipriausią žinomą natūralų pluoštą, kuris minkštumu prilygsta kašmyrui. Taip pat alpakų vilna turi kitą pranašumą, lyginant su kašmyru – ji gali būti net 28 natūralių spalvų, nesiglamžo ir nesivelia.
Alpakos kilusios iš Pietų Amerikos Andų kalnų ir yra gerai prisitaikiusios prie atšiauraus vietos klimato. Per tūkstančius metų jų vilna keitėsi ir tobulėjo: saugodama alpakas nuo didžiulės temperatūrų kaitos, vilna sukuria mikroskopines oro kišenėles, kurios gali išlaikyti orą viduje ir taip šildo gyvūną arba apsaugo nuo saulės kaitros. Dėl šios savybės, alpakoms nebūna per šilta ar per šalta, nepaisant klimato sąlygų. Tuo naudojasi ir žmonės – siuvami drabužiai iš alpakų vilnos žiemą apsaugo nuo šalčio, o vasarą vėsina.
Alpakų vilna panaši į žmogaus plaukus, nes nesugeria drėgmės taip kaip kitos rūšies vilna, įskaitant avies vilną ir kašmyrą. Tai padeda kontroliuoti drėgmės pralaidumą bei išlaikyti šilumą. Dėl šios priežasties alpakos vilna neįgeria kvapų.
Alpakos vilna neturi lanolino ir nesulaiko dulkių, todėl yra puikus pasirinkimas alergiškiems žmonėms. Ši savybė taip pat padeda alpakų gaminiams ilgiau išlikti švariems, todėl juos reikia rečiau skalbti ar valyti.
Alpakų vilna būna įvairių rūšių ir yra klasifikuojama taip:
- Pačios aukščiausios kokybės yra laikoma „Premium Baby Alpaca“ vilna. Tai aukščiausios rūšies vilna, kuri kerpama nuo pirmamečių „premium“ kailio alpakų. Pasaulyje šios rūšies alpakų vilnos gaunama tik apie 1 %.
- Aukštos kokybės „Baby Alpaca“. Tai aukštos kokybės vilna, kerpama nuo pirmamečių alpakų. Pasaulyje šios rūšies alpakų vilnos gaunama tik apie 15 %.
- Aukštos kokybės „Super Fine Alpaca“. Tai aukštos kokybės vilna, kerpama nuo aukštos kokybės kailį turinčių gyvūnų. Pasaulyje šios rūšies alpakų vilnos gaunama apie 30 %.
- Visų kitų likusių alpakų vilna. Pasaulyje šios rūšies alpakų vilnos gaunama apie 50 %.
Alpakos kerpamos kartą per metus, kad galėtų atauginti vilną sekančiam šaltajam sezonui. Laiku neapkirpus, gyvūno sveikatos ir mitybos problemos gali likti nepastebėtos dėl vilnos masės, dengiančios jo kūną.
Kai alpakų vilna nukerpama, ji surūšiuojama pagal spalvą ir smulkumą, vėliau apdorojama. Kadangi nukirptoje vilnoje nėra riebalų, lanolino ar aplinkos teršalų, ją galima plauti švelniu muilu, kuriame nėra stiprių cheminių medžiagų – tai apsaugo ne tik vartotoją, bet ir aplinką.
Pasaulyje nėra laukinių alpakų, didžioji jų dalis vis dar auginamos Peru didžiuliuose ūkiuose. Šie prijaukinti gyvūnai pasikliauja žmonėmis, kad išgyventų. Peru alpakos dieną yra laisvai ganomos kalnuose, o naktį grįžta namo į tvartus.
Mūsų ūkyje galite susipažinti su alpakų vilna iš labai arti, liečiant ją ant gyvūno. Taip pat siūlome įsigyti siūlų ir rankų darbo gaminių iš alpakų vilnos.