Alpakos palieka ženkliai mažesnį anglies dvideginio (CO₂) pėdsaką nei tradiciniai galvijai, tokie kaip karvės ar avys
Viena iš priežasčių – išskirtinė šių gyvūnų virškinimo sistema. Karvės ir avys yra atrajotojai su keturių skyrių skrandžiais, kurie skaidydami žolę išskiria didelius metano (CH₄) kiekius – tai vienos iš stipriausių šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Alpakos turi tris skyrius skrandyje ir daug efektyviau virškina pašarus, todėl išskiria gerokai mažiau metano.
Alpakoms reikia mažiau pašaro nei galvijams – jos suėda apie 1,5 % savo kūno svorio per dieną, o karvėms reikia 2,5–3 %. Be to, jos geriau įsisavina maistines medžiagas, todėl palieka mažiau atliekų.
Natūralus alpakų elgesys tausoja aplinką
Skirtingai nei daugelis kitų ūkiuose auginamų gyvūnų, alpakos neišrauna žolės, kurioje ganosi, o ją tik apkramto. Toks elgesys padeda išsaugoti žolę ir išlaikyti sveiką ganyklą. Dėl unikalios virškinimo sistemos jie labai efektyviai paverčia žolę energija, todėl sumažėja papildomo pašaro poreikis.
Alpakos tuštinasi tik tam tikrose ganyklos vietose, taip sukurdamos savotiškus tualetus, o tai palengvina efektyvų ir higienišką atliekų tvarkymą. Ši unikali savybė leidžia tikslingai išvalyti ganyklas, sumažinti užteršimo riziką ir pagerinti dirvožemio sveikatą.
Alpakoms reikia mažiau vandens, lyginant su tradiciniais gyvuliais, todėl jos yra geresnis pasirinkimas vietovėse, kuriose aktualus vandens tausojimas. Jų hidratacijos poreikiai yra minimalūs, jos instinktyviai prisitaiko prie aplinkos, tausodamos išteklius.
Alpakos lengvesnės už galvijus ir turi minkštus padus, todėl nepažeidžia dirvožemio ir nenaikina augmenijos, kaip tai daro karvės.
Atliekų panaudojimas
Alpakų išmatos ne tik suyra greičiau nei galvijų – tai itin naudinga trąša, labai vertinama įvairiausių augalų kultūrų augintojų. Natūraliai subalansuota ekskrementų sudėtis gausi azoto, fosforo bei kalcio gali padėti pagerinti dirvožemio kokybę bei vandens sulaikymo savybes, nenaudojant sintetinių priedų. Naudojama išdžiovinta ši trąša skleidžia minimalų kvapą, todėl gali būti naudojama ir namuose, kambariniams augalams tręšti.
Skirtingai nei galvijų mėšlas, alpakų kakučiai yra saugūs ir nedegina augalų, todėl šios trąšos neįmanoma perdozuoti. Juk ne veltui ji dar vadinama juoduoju auksu!
Alpakos vilna – savaime atsinaujinantis išteklius
Alpakos vilna yra atsinaujinantis išteklius – šie gyvūnai kerpami kasmet (Suri veislės alpakos – kas dvejus metus). Alpakų vilna – prabangus, hipoalerginis pluoštas, biologiškai skaidus ir neprisideda prie mikroplastiko taršos, todėl yra tvarus pasirinkimas tekstilės gaminiams.
Alpakų vilnai apdoroti nereikalinga agresyvi chemija – skirtingai nei avies vilna, alpakos vilna neturi lanolino, todėl ir paruošimo procesas būna „švaresnis“ bei ekologiškesnis. Taip pat, daugelis alpakų vilnos gaminių yra nedažyti, nes to paprasčiausiai nereikia! Natūrali spalvų paletė apima daugiau nei 22 atspalvius – nuo baltos iki juodos, rudos, pilkos bei kreminės.
Vienas svarbiausių aspektų renkantis alpakos vilnos gaminius – ilgaamžiškumas. Ši produkcija itin patvari, išlaiko kokybę bei formą, tad pasirinkę alpakų vilnos rūbus / aksesuarus prisidedate prie atsakingo vartojimo.
Apdirbant alpakų vilną nelieka atliekų. Visos alpakų vilnos dalys gali būti panaudotos – aukštos kokybės vilna naudojama rūbams / aksesuarams, o prastesnės kokybės vilna naudojama veltiniui gaminti arba kaip natūralus trąšų priedas dirvožemiui praturtinti.
Neproblematiškas gyvūnas
Alpakos yra draugiškesnė alternatyva ūkininkavimui, ypač kai siekiama mažinti žemės ūkio poveikį klimato kaitai. Bet alpakų auginimas taip pat puikus sprendimas tiems, kurie nori užsiimti ūkininkavimu, tačiau stokoja laiko – šie kamelidai nereikalauja ypatingos priežiūros, yra ramaus būdo, tad retai veliasi į tarpusavio konfliktus ir nėra linkusios gadinti turto.
Jei svarstote apie alpakų auginimą, kviečiame užsukti į mūsų ūkį – mielai pasidalinsime turimomis žiniomis bei patarimais, galėsite iš arčiau susipažinti su šiais ypatingais gyvūnais. Taip pat kasmet organizuojame mokymus norintiems auginti alpakas, tad sekite Čiobrelių rojų socialiniuose tinkluose ir sužinokite naujienas pirmieji!